Video + fotogalerie: Synthesia hostitelem konference "Pardubice - město chemie"
Společnost Synthesia se stala první říjnovou středu hostitelem konference s názvem „Pardubice – město chemie“. Na ní v kongresovém centru ATRIA PALÁCE (dříve AFI Palace) Pardubice diskutovaly o směřování chemie v regionu špičky pardubického byznysu, vzdělávání i státní správy.
Uspořádáním této významné konference si dala naše společnost za úkol připravit příjemnou a tvůrčí atmosféru pro zhodnocení aktuální situace v chemickém průmyslu pardubického regionu a přípravu řešení nových výzev a hrozeb, které před ním nyní a v blízké budoucnosti stojí. Bylo tedy velkou ctí, že na setkání přijaly pozvání takové osobnosti regionu, jako primátor města či představitelé úřadu práce, a akademická obec zastoupená rektorem univerzity či ředitelem místní průmyslové školy chemické. K daným tématům se vyjádřilo také šest generálních ředitelů významných pardubických chemických firem.
Úvodního slova se zhostil Martin Charvát, primátor města Pardubice, který vyjádřil chemickému vzdělávání a zaměstnanosti v regionálních průmyslových firmách svou velkou podporu. Po jeho vystoupení se ujal mikrofonu generální ředitel Synthesia Josef Liška, který po krátkém představení společnosti definoval kroky, vedoucí k úspěšné budoucnosti hlavně kvalitním vzděláváním nových absolventů, u kterých bude výuka co nejvíce spjata s praxí a realitou potřeb zaměstnavatelů. Jako další klíčové faktory pak byly zmíněny automatizace výroby, aplikace nových technologií a důraz na výzkum a vývoj.
Na jeho příspěvek navázal rektor Univerzity Pardubice, profesor Miroslav Ludwig, který vyzdvihl velké úspěchy absolventů právě Fakulty chemicko-technologické, a přislíbil další rozvoj společných projektů i přípravu chemických odborníků „na klíč“. Poté ředitelka odboru zaměstnanosti Úřadu práce Pardubického kraje Hana Procházková předložila čísla z reality dnešních dnů. Ta není ideální – malý zájem o technické obory, málo specialistů na trhu a rekordně nízká nezaměstnanost, lehce převyšující 4 %. Následovala ovšem celá škála možných řešení, od vládní podpory absolventských pozic, přes rekvalifikační kurzy až po exkurze uchazečů v chemických provozech.
Dále vystoupili čelní představitelé pardubického chemického průmyslu: Josef Tichý – Explosia, Karel Novák – VUOS, Jindřich Bartoníček – Paramo, Petr Zelenka – Radka a Jan Hyršl – SYNPO. Pokud shrneme pozitivní postřehy z jejich vystoupení, pak se jednalo hlavně o férový přístup k chemické výrobě ze strany státní správy a kontrolních orgánů, které si uvědomují důležitost chemie v současné společnosti a nepodléhají módní vlně fóbie z této vědy. Obavy naopak panují hlavně z již zmíněného nízkého počtu mladých
odborníků, kteří by měli v budoucnu ovládnout nové a náročnější technologie. Zde se začala rýsovat možná řešení v podobě dlouhodobých stáží a absolventských programů.
Závěr patřil Janu Ptáčkovi, řediteli Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích, který přítomné potěšil mimo jiné informací, že počet zájemců o studium na této škole se za posledních pět let zdvojnásobil. Zároveň vyzdvihl význam úspěšné motivační soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“, které se v minulém roce jen v pardubickém regionu zúčastnilo neuvěřitelných šest tisíc žáků základních škol.
Po prezentacích následovalo mnoho neformálních diskuzí a jednání mezi všemi účastníky konference. Díky nápadům a vizím, které zde zazněly, si z tohoto setkání všichni odnášejí velmi pozitivní pocit a víru, že se je podaří prosadit do reálného života co nejdříve, což také byl základní cíl, který si konference „Pardubice – město chemie“ vytýčila.
Videoreportáž TV ZUBR:
Luboš Kopecký
vedoucí odboru Marketing a komunikace
lubos.kopecky@synthesia.eu